“Mutluluk Kutusu” yıkılan yaşamını yeniden kuran, annesini de ayağa kaldıran bir genç kızın hayata meydan okuyuşunun romanı.

Tanıtım bülteninden:

“Etrafımızda kara bulutlar kol geziyordu. Piyanonun gidişinden beri her şey daha da kötü sanki, her taraf sızdırıyor, çatlıyor, titriyor, aile çöküyor.”

Clara’nın hayatı ailesinin kararlarıyla altüst olur. Önce büyükannesi ayrılır evden, huzurevine taşınır. Sonra da babası annesiyle ayrı odalarda uyumaya başlar. Ama hepsinden önemlisi piyano yoktur artık. Annesinin şarkıları susar, evin içini hüzün kaplar. Olup biten her şeyi yaşından büyük bir olgunlukla algılayan Clara, piyanoyu bulup mutluluğu yeniden yakalamak umuduyla yola koyulur.

“Mutluluk nerede saklanır? Peki ya piyano?”

Kanadalı yazar Charlotte Gingras’nın Mr. Christie Ödüllü kitabı Mutluluk Kutusu, yıkılan yaşamını yeniden kuran, annesini de ayağa kaldıran bir genç kızın hayata meydan okuyuşunun romanı.

Charlotte Gingras

Charlotte Gingras, 1943 yılında Qubec’te doğdu. Kitapkurdu olarak geçirdiği ilkgençlik yıllarının ardından öğretmenlik ve görsel sanatlar eğitimi aldı. İlkokul öğretmenliği ve yetişkinlere yönelik yaratıcılık eğitimlerinden sonra çocukluk tutkusunun peşinden gidip yazarlığa yöneldi. 1999 yılında La liberté adlı çocuk romanıyla Kanada’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Eyalet Valisi Edebiyat Ödülü’nü aldı. Aynı ödülü bir sonraki yıl Un été de Jade adlı romanıyla kazandı. Mr. Christie Ödülü’ne değer görülen Mutluluk Kutusu yazarın Türkçeye çevrilen ilk romanıdır.