Almanca yazan çağdaş edebiyatçıların önde gelenlerinden biri olan Peter Handke’nin “Karanlık Bir Gecede Sessiz Evimden Çıktım” adlı romanı İlknur Özdemir’in Almanca aslından çevirisiyle Sia Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Çağdaş Avusturya edebiyatının en özgün adlarından biri olan Peter Handke, yoğun ve güçlü anlatımıyla okura sanki meydan okur. Karanlık Bir Gecede Sessiz Evimden Çıktım, onun sıradışı anlatımının bir örneği. Avusturya’da Salzburg kenti yakınlarında çevresinden soyutlanmış bir yerleşim yeri olan Taxham’ın eczacısı bir gece evinden çıkar, kasabanın açıldığı bozkırda tek başına, upuzun bir yolculuğa başlar. Başına yediği bir darbeyle konuşma yeteneğini yitiren eczacı, yolculuğun bir bölümünde yanına katılan iki yol arkadaşı ve yer yer yaşamına giren bir kadın dışında kimseyle iletişim kurmadan düşsel bir dünyada gerçeküstü bir serüven yaşar. Yaşadıklarını, daha sonra dili çözülünce, bir “yazıcı”ya anlatır. Gerçek ile gerçekdışının ustaca harmanlandığı Karanlık Bir Gecede Sessiz Evimden Çıktım, günümüz insanının yalnızlığını ve iç dünyasını acımasızca gözler önüne sererken, okuru bir aynanın karşısında çıplak bırakıyor. Bir büyük ustanın kaleminden benzersiz betimlemelerle, şaşırtıcı gerçeklerle yüklü bir roman.

Peter Handke

Peter Handke, 6 Aralık 1942’de Avusturya’da doğdu. Öz babası, daha o doğmadan annesinden ayrıldı ve annesi daha sonra Peter Handke’ye soyadını veren Bruno Handke ile evlendi. Peter Handke, 1944 yılında ailesiyle birlikte Doğu Berlin’e göç etti ama Berlin’in Ruslar tarafından abluka altına alınmasından hemen önce oradan ayrıldılar. Anne tarafından büyükbabası Slovak olduğu için küçük yaşlardan başlayarak bu kültüre ilgi gösterdi. 1961 yılında hukuk fakültesine girdi ve öğrencilik yıllarında yazmaya başladı. İlk roman denemesi olan “Die Hornissen”in Suhrkamp Yayınevi tarafından kabul edilmesiyle birlikte eğitimini yarıda bıraktı. Bu romanın yayımlandığı 1966 yılından sonra Peter Handke yazarlık dışında bir iş yapmadı. 1971’de annesi intihar etti. Kendisini çok etkileyen bu olayı, “Wunschloses Unglück” (Mutsuzluğa Doyum” adlı romanında işledi. 1972 yılında eşinden ayrılan yazar, bu evlilikten olan kızını tek başına büyüttü. 70’li yıllarda hem kişisel görüşleri ve yaşam tarzı hem de başkaldıran kişiliği nedeniyle fazlaca eleştiri aldı. Bir süre Paris’te, sonra Amerika’da yaşadı, 1979’da Salzburg’a döndü. Çok sayıda ödüle değer görülen Handke’ye 2019 yılında Nobel Edebiyat Ödülü verilmiştir.