“Robotları Beklerken Neler Olacak?” yakın gelecekte gerçekleşecek teknolojik devrime nasıl hazırlanılması gerektiğini gösteriyor, insanlığın teknolojiyle ilişkisinin nereye doğru gideceğine dair tüm sorulara ışık tutuyor.

Tanıtım bülteninden:

Yeni nesil robotlar, kendi yapay zekâlarıyla gelecekler; yani sadece işlerimize yardım eden araçlardan çok daha fazlası olacaklar. Onlar, kendi kararlarını verebilen, düşünme yetisine sahip birer sosyal varlık olacaklar. Peki her söylediğimizi dinlemeye devam edecekler mi? Yoksa bir yerde kontrolden mi çıkacaklar? Bu soruların cevabı, kamusal hayatın tüm dinamiklerini etkileyecek. Tam da bu yüzden, robotların gemilerle ve uçaklarla kargo taşıyacağı, yollarda ve kaldırımlarda araç kullanacağı, acil servisleri yöneteceği, hatta küçük dükkânları işleteceği yeni düzeni iyi kurgulamamız kritik önem taşıyor. Ve yine bu yüzden, robotları tasarlayan ekiplerde sadece yazılımcılar ve mühendisler değil, davranış bilimciler de olmalı.

MIT Havacılık ve Uzay Bilimleri bölümünde doçent olan Julie Shah ile otonom araçlar üreten bir mühendislik ekibine liderlik eden Laura Major’ın kaleme aldıkları Robotları Beklerken Neler Olacak, hükümetlerin, girişimcilerin ve insanların yakın gelecekte gerçekleşecek bu teknolojik devrime nasıl hazırlanması gerektiğini gösteriyor; robotların gerçek dünyada nasıl yaşayabileceklerine ve insanlığın teknolojiyle ilişkisinin nereye doğru gideceğine dair tüm sorulara ışık tutuyor.

Kitap İçin Ne Dediler

“Shah ve Major’ın ilgi çekici çalışması, otonom robotların tamamen kendi başlarına çalışacağına dair yirminci yüzyıl efsanesini bir kez daha yıkıyor. Robotların “insan ortamlarında” başarılı olmasının yolunun insanlarla ve altyapıyla işbirliği yapmak olduğunu gösteriyor. Başarıya ulaşmak için veri ve fizik bilimlerinin yanı sıra sosyal bilimler ve davranış bilimlerinde de yetkin yeni nesil mühendisler gerekecek. Major ve Shah, tam da bahsettiğim neslin liderleri.”

David Mindell, MIT’de profesör, Humatics Corporation’ın kurucusu

***

“Major ve Shah, insan-robot etkileşimini anlamanın önemi hakkında oldukça eğlenceli bir kitap kaleme almış. Hollywood uzun zamandır robotlarla dolu bir toplumun nasıl olabileceğini tasavvur ediyor. Robotları Beklerken Neler Olacak, böyle bir gerçekliğe ulaşmak için üstesinden gelmemiz gereken –temel etkileşimden eksiksiz ekosistemler oluşturmaya kadar– birçok zorluk olduğunu gösteriyor.”

Henrik Christensen, UC San Diego

***

“Toplumumuz, insanlar ve makineler arasındaki ilişkiyi kökten değiştirecek dramatik bir dönüşümün eşiğinde. Laura Major ve Julie Shah, önlerindeki yolu alışılmadık bir netlikle görüyorlar ve neler olduğuna dair düşünceli, kışkırtıcı ve akıllıca bir açıklama sunuyorlar. Geleceğe ve bizi oraya götürecek önemli kararlara dair ciddiyetle düşünen herkesin gereken bir kitap.”

Brian Christian, “Hayatımızdaki Algoritmalar”ın yazarı