Çiçeği burnunda yayınevi Ornis Kitap’tan yeni bir kitap! Meryem Selva İnce’nin editörlüğünü üstlendiği “Çocuk Yazınında Futbol: Mekân, Metin ve Medyatik İlişkiler” yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Günümüzde futbolculuk maaş karşılığı icra edilen bir iş, televizyon kültürüne angaje seyirlik bir performans, tüketim kültürünün (sponsor, pankart, billboard, lisanslı ürünler) tüm imkânlarını kullandığı bir pazarlamacılık faaliyetidir. Eski parlak günlerini yaşamasa da ülkemizde futbolculuk kimliği sadece teknik anlamda bir sporcu olmayı değil millî ve derbi maçlar dolayımıyla siyasi bir nefer, sponsorluk mekanizmasıyla mankenlik ya da oyunculuk gibi başka iş kollarıyla da ilişkilenebilen ve futbolcu bedeninin temsiliyle öne çıkan ikonik bir imge, milletvekilliği statüsü kazanarak ya da sosyal medyanın etki alanını kullanarak kanaat önderine dönüşebilen politik bir figür olma potansiyellerini de içinde barındıran rizomik bir kimliktir. Taraftarlık da tüm bu kimliklerin kavşağında devingen yapıda dönüşebilen, global-lokal kültürel etkileşimlerle şekillenebilen, siyasi/ekonomik/sosyal koşullara göre dönüşebilen politik bir alandır. Zira taraftarlık sadece bir aidiyetlik müessesesi değil aynı zamanda futbol ekonomisini ayakta tutan aktif bir tüketici, siyasi iradeye yön verebilecek protest bir eylemci, seçimlerin seyrini değiştirebilecek oy potansiyelini de içinde barındıran etkin bir güruh olabilme halidir. Futbol bu haliyle saha içi ve saha dışı kimlikler arasında geçişliliği sağlayan çok katmanlı ve dinamik bir organizasyondur, bu yönüyle de farklı okuma pratiklerine imkân tanıyan bir temsil biçimidir.

2017 yılında T.C. Kültür Bakanlığı GENÇDES fonu desteğiyle çocuk yazınına ilişkin eleştirel metinleri çoğullaştırmak amacıyla kurulmuş oluşumlardan biri olan Çocuk Yazını web portalında Haziran 2021 yılında yayımlanan “Çocuk Yazınında Futbol” dosyasının genişletilip yeniden değerlendirildiği metinlerden oluşan bu kitap alana ilişkin futbol odağında derlenmiş ilk eleştirel metin olarak okurların karşısına çıkıyor.