Nitelikli yayıncılık yapma uğraşında olan yayınevlerini daha yakından tanımak için başlattığımız dizimizde konuğumuz, Ornis Kitap’ın yayın yönetmeni Mehmet Beydemir.

Ornis Kitap ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Ornis Kitap’ı Şubat 2022’de kurdum. Aslında 2020 yılından beri yayınevi kurma çalışmalarına başlamıştım. Uygun koşulları bekledim 2 yıl boyunca. Pandeminin uzaması ve ekonomik kriz kuruluş sürecini biraz aksattı. Artık beklemek yerine adım atmanın zamanı geldi diye düşünerek yola koyuldum.

Hulki Aktunç’un “yeni” yazarlara sorduğu gibi soralım: Yayıncılık dünyasında nasıl bir boşluk gördünüz ki Ornis Kitap’ı kurmaya karar verdiniz? Bununla bağlantılı olarak, yayınevi politikanızı nasıl tanımlarsınız?

Yayıncılık sektörüne 2009 yılında adım attım. O günden bugüne değin sektörün birçok kademesinde görev aldım. Gördüğüm en büyük eksiklik yazarlığa adım atmak isteyen yazar adaylarına yeterli düzeyde desteğin sunulmaması. Nitelikli birçok yazar adayı belirli bir çevre ile temas kurmadıysa kendisine destek verilmiyor.

Ornis Kitap’ın en önemli politikası nitelikli yazar adaylarının ilk eserlerini yayınlamaya açık bir yayınevi olması. Bu politikayı yayınevinin ilk kitabında gözlemleyebilirsiniz, Birkaç Küçük Sıyrık romanı, yazarımız Merve Tarhan’ın ilk romanı.

Ornis Kitap’ın diğer politikası da çok sesli yayıncılık yapma isteğidir. Ornis’in kelime anlamı kuş, kuşlardan aldığı ilhamla özgür bir yayıncılık politikasını hedefliyor.

Piyasa koşullarının çetin olduğunu biliyoruz. Karşılaştığınız başlıca zorluklar neler? Bunlarla nasıl mücadele ediyorsunuz?

Bağımsız yayıncıların yaşadığı en büyük sorun dağıtım. Büyük yayınevleri geniş bir dağıtım ağına sahipken, bizim gibi bağımsız yayıncılara sınırlı dağıtım kanalı açılıyor. Bununla baş edebilmek için e-satış odaklı çalışarak var olmaya çalışıyoruz. İkinci bir zorluk da yaşadığımız ekonomik kriz. Kitap maliyetlerinin sürekli artması, ekonomik krizin derinleşmesi okurların satın alma davranışlarını da etkiliyor. Kitapseverleri bu vesileyle dayanışmaya çağırıyorum.

Yayınevinize dosya göndermek isteyen yazarların bilmesi gerekenler nelerdir?

İçerik ve şekil bakımından dosyanın tamamlanmış olması gerekiyor. Buna kanaat getirdiklerinde kısa bir özgeçmişle beraber editor@orniskitap.com mail adresine dosyalarını gönderebilirler. İki ay içerisinde olumlu-olumsuz yanıt verilecektir.

Önümüzdeki dönemde yayımlamayı düşündüğünüz kitaplar hakkında bilgi verir misiniz?

Ornis Kitap edebiyat, felsefe, sosyoloji, psikoloji gibi başlıklar etrafında bir yayıncılık yapmayı hedefliyor. Edebiyat yayıncılığı ile sosyal bilim yayıncılığını buluşturmak hedefleri arasında. Önümüzdeki aylarda hedeflediğimiz yayıncılık tarzı fark edilecektir diye ümit ediyorum.