Tarhan Gürhan’ın derlediği “Karanlığın Taneleri” Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun kült filmi “Paramparça Aşklar Köpekler” üzerine yazılmış 17 çeşitlemeyi bir araya getiriyor.

Tanıtım bülteninden:

Sıradışı, şaşırtıcı, çarpıcı ve benzeri onlarca sıfatla anılan; büyük beğeniyle karşılanıp duygusal dalgalanmalar yaratan Amores Perros (Paramparça Aşklar Köpekler, 2000) filmi üzerine estetik, teknik, sanatsal, siyasal, eleştirel 17 çeşitleme…

Kitaba yazılarıyla katkıda bulunan yazarlar şöyle: Makbule Aras Eivazi, Sinem Cezayirli, Beril Azizoğlu, Enis Akın, Asuman Susam, Esme Aras, Hayati Baki, Hüseyin Alemdar, Baki Ayhan T., Yaşar Sökmensüer, Fatih Atila, Ali Datlı, Cengis Asiltürk, Haydar Ergülen, Hakan Günday, Pembe Behçetoğulları, Kurtuluş Özyazıcı.

***

“Ne aşklar ne de köpekler yalnız bırakır insanı. Ta ki gaddar ve aptal bir insana inanmanın batıl bir inanç olduğunu fark edene kadar… Ve bu fark ediş öyle bir duygu yaratır ki ister bir aşk ol ister bir köpek, kirpiklerinden anılarına kadar bütün varlığınla sarsılırsın. Sarsıldıkça dökülür umutların. Umutlarının peşinden de sen dökülmeye başlarsın…”

Hakan Günday

***

“Arzu ölüme karşı durur, ölümde huzur, arzuda kargaşa vardır. İnsan derdidir. Suç, aşk ve köpek meselesi, sinema yoluyla derdinin üzerine düşünme vesilesidir.

Şiddetin haritasını Meksika’dan başlayıp çiziyor Iñárritu, bütün haritalar gibi kanla. Hiçbir film bu denli derin kanamadı bana göre. Ölmediğin için oluyor bunlar, ölsen olmayacaklar. Ölmeden yapılan acılı bir otopsi gibi Paramparça Aşklar Köpekler, şiddetin otopsisi, şiddetin estetiği…”

Tarhan Gürhan