2022 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde dereceye girenlerin eserleri ve ödüle değer görülen isimlerle yapılan söyleşiler Varlık dergisinin Temmuz sayısında yer alıyor.

Tanıtım bülteninden:

Varlık dergisi olarak 1933’ten günümüze özenle sürdürdüğümüz “edebiyatımıza yeni değerler kazandırma” çabası, 89. yılımızda da edebiyatseverleri yeni imzalarla buluşturuyor.

Şiir dalında Zeynep Uzunbay, Nilay Özer, Seyyidhan Kömürcü, Ali Özgür Özkarcı ve Mehmet Erte’den oluşan seçici kurul yaptığı değerlendirme sonucu ödülü oy çokluğuyla Bilge Miray Aslan’ın “Evrenin Sonuna Giderken Söylenecek Şarkılar” adlı dosyasına verdi; Salih Akkaya’nın “Süreksizliğin İmgesi” adlı dosyasını “dikkate değer” buldu.

Öykü dalında Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Pelin Buzluk, Selçuk Orhan ve Birgül Oğuz’dan oluşan seçici kurulu ödülü oy birliğiyle Mehmet Fazlı Gök’ün “Çirkin Sevgilim” adlı dosyasına verirken, Tuğrul Karataş’ın “Bu Gecenin Sabahı Yok” adlı dosyasını “dikkate değer” buldu.

Ödül alan ve dikkate değer bulunan isimleri kutluyor, söyleşi, şiir ve öykülerini Varlık dergisinin Temmuz 2022 sayısında yayımlıyoruz.

“Siberpunk: İleri Teknoloji ve Sefil Hayatlar” adlı dosyaya katkıda bulunanlar: Nadire Şule Atılgan, Özlem Şahin Soy, Galip Alaca, Neal Stephenson, William Gibson, Masamune Shirow, Alfred Bester, Ernest Cline, Kaan Çaydamlı.

Yazı: Türkçe Günlükleri (Feyza Hepçilingirler) – Cinaî Etütler – 1 (İbrahim Yıldırım) – Mimarlık Tarihi Nasıl Anlatılır: Suna Güven ile Söyleşi (Mine Bican) – İhsan Oktay Anar’ın “Tiamat”ı Vesilesiyle Şeytani Yazarlara ve Oyalanmaya Övgü (Faruk Turinay) – Belgesel Film: Selin Şenköken ile Söyleşi (Fatma Berber) – Sergüzeşt-i Sahaf Ragıp Efendi – VIII (Süleyman Kaymaz) – Kaza, Keder ve Kriz Ekseninde Erdem Ceylan’ın Hasar Estetiği (Hıdır Eligüzel) – Müşterek Geleceğin İnşasında Söylem Üretme ve Müzakere Etme Eylemleri Olarak Tasarım (Canberk Yurt) – Yeni Şiirler Arasında (Şeref Bilsel) – Yeni Öyküler Arasında (Jale Sancak).

Şiir: Pat Boran, Dilek Değirmenci, Enver Ali Akova, Zeynep S. Sayın, Ayfer Atay.

Öykü: Çemen Tozbey Elmacı, Çağrı Kavaklıoğlu.

Desen: Özge Ekmekçioğlu, Kader Genç.

Varlık Kitaplığı: “Sus Barbatus!” – Faruk Duman (Erendiz Atasü) – Bâki Asiltürk ile “Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri” Üzerine Söyleşi (Özcan Erdoğan) – “Başkalarının Tanrısı” – Mine Söğüt (Zehra Betül Yazıcı ) – Ali Hikmet Yavuz ile “Uzak, İnziva” Üzerine Söyleşi (Ercan Yılmaz) – “Otlar Çağırıyor” – İlhan Durusel (Ali Bulunmaz)