İki aylık şiir dergisi Maraşantiya’nın 3. sayısı (Mayıs-Haziran 2022) yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Yaşamakta olduğumuz çok yönlü çöküş içinde, yaşamımıza anlam ve değer katmak adına, şiirlerimizin büyüdüğü dergileri yaşatmanın önemine inanıyor, üçüncü sayımız ile sizlere merhaba diyoruz. Bu sayımızda söyleşi konuğumuz Mustafa Köz. Maraşantiya okurları için “Yaralı Boşluk” kitabına ve şiire dair düşüncelerini anlattı Hatice Tarkan Doğanay’ın kendisi ile yaptığı söyleşide. Aslıhan Tüylüoğlu, Cehennem, Araf ve Cennet olarak üç bölümden oluşan “İlahi Komedya” adlı eşsiz eseri derinlikli olarak anlatıyor “Dante ve İlahi Komedya” başlığı ile. Şiirlere dergimizin orta sayfalarında yer veriyoruz. Çeviri ile beraber on şiir okuyacaksınız bu sayımızda.

İ. Ekrem Keleşoğlu’nun hazırladığı “Sonsuz Boşluğun Şiiri Postmodernizm” yazısını ilgiyle okuyacağınıza inanıyoruz. Maraşantiya dergimizin içeriğini belirlerken söyleşi, şiir ve şiire dair yazı yayınlamayı planladık. Henüz üçüncü sayımız olmasına rağmen şunu fark ettik. Şiir üzerine yazan çok az şair var. Bunun anlamı, şairlerin, şiire dair düşünmediği olamaz. Şiir, şairin farkındalık ve duyarlılıkla dışa bakım sürecinden oluşan estetik ve sanatsal değer diyebiliriz yalın bir anlatımla. Bu sürecin içerisinde düşünceyi de barındırıyor olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şairin şiiri elbette önemli bir veridir şiirine dair. Ancak düşüncem, şairin en azından şiir yolculuğuna ve poetikasına dair kendini ifade etmesi gerektiğidir. Burada kastımız şiir eleştirisi değil. Bu boşluk şiir dâhil edebiyat türlerinde uzun süredir yaşanıyor. Bunun nedenleri de ayrıca tartışılmalı düşüncesindeyiz.

Derginin üçüncü sayısında şiirleriyle Adnan Gerger, Aytekin Karaçoban, Hakan R. Temiz, Mehmet Rüzgâr, Önder Çolakoğlu, Pelin Pürgen, Zeki Kırhan, Furkan Dilekçi ve Deniz Ayfer Tüzün yer alıyor. Samuel Taylor Coleridge şiirlerini Volkan Hacıoğlu çevirdi. Hatice Tarkan Doğanay’ın Mustafa Köz ile yapmış olduğu söyleşiyi keyifle okuyacaksınız. Üzeyir Karahasanoğlu, Nedim Sarıkaya, İ. Ekrem Keleşoğlu, Fatma Hatun Esen ve Celal Karaca yazılarıyla bu sayıya misafir oldular.