Tanıtım bülteninden:

“Çarenin sokakta olduğunu çok geç anlamadım ama evin sokağa bakan hiçbir tarafı olmadığını şimdi anlıyorum. Dışarıyı içeri taşıdım bu yüzden, içeriyi dışarıya taşıracağım onca şey varken hem de.”

Mahmut Aksoy’un yeni kitabı Sessizliğe İsim Verme Masrafları Fihrist Kitap yayınevinin söylev dizisinden çıktı.

İlk şiir kitabı Gazellertesi’den beri yeni diller inşa etmenin merakındaki Aksoy’un bu kitabı uykusuzluğun beraberinde getirdiği soyut bir sıkışmışlığın faturasını tek başına ödemeye itilenlerin anlatısı. Taşrada öznelliğin yelpazesinde parçalara ayrılan toplumsal kırılmaların yanında açılan kamera her an bir yere çevrildiğinde karşımıza çıkan ‘akıl alır’ gibi gözüken durumların ne kadar da ‘akıl almaz’ olduğu açısıyla kapanıyor. Açıklayıcı, açılımlara meyilli ve iştah arttırıcı bu dil… Dil yeni, ama aynı dil, sanki ezeli ve ebedi sabitlik merakı taşıyor.

Sessizliğe İsim Verme Masrafları yeni diller özelinde kendini sunan sessizlikle taşranın, sokağın öznel yapısını deneyerek yanılıyor; gün sonunda, deneyimlerin toplamında nesnel bir yapı inşa ederken varlığını okuyucuya sunuyor, varlığıyla okuyucunun taze algısında “zaten hep buradaydım, zaten hep bu tonda oluşuyordum” hissi yaratıyor.