Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Kaya Tanış

Başta çok zor bir seçim gibi gelse de sonra kolay olduğunu düşündüm. Bir kitaplığın elbette vazgeçilmez “şeyleri” vardır. Sanıyorum benim için dönüp dönüp okuduğum üç-beş kitaptır vazgeçilmez olan. Bir “yokoluştan” sonra şu kitaplarla başlamak isterdim.

(Herhangi bir sıra gözetmeden)

1. Göçmüş Kediler Bahçesi, Bilge Karasu, Metis

2. Ben Ruhi Bey Nasılım, Edip Cansever, Koza

3. Aşiyandaki Kâhin: Tevfik Fikret’in Melankolik Dünyası, Serol Teber, Okuyanus

4. Yeraltından Notlar, Dostoyevski, (çev. Nihal Yalaza Taluy), İş Bankası

5. Séraphita, Balzac, (çev. İsmet Birkan), Jaguar

6. Kapanda Üç Kaplan, Guillermo Cabrera Infante, (çev. Seniha Akar), Ayrıntı

7. Malina, Ingeborg Bachmann, (çev. Ahmet Cemal), BFS

8. Kör Baykuş, Sadık Hidayet, (çev. Behçet Necatigil), YKY

9. Pasajlar, Walter Benjamin, (çev. Ahmet Cemal), YKY

10. İç Deney, Georges Bataille, (çev. Mehmet Mukadder Yakupoğlu), YKY