Bilgi Yayınları tarafından Muzaffer İzgü adına düzenlenen 2021 Muzaffer İzgü Çocuk Romanı Yarışması sonuçlandı.

60 yazardan gelen roman dosyaları Mavisel Yener, Hidayet Karakuş, Yunus Bekir Yurdakul, Biray Üstüner ve Şenay Akdemir’den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda birincilik ödülüne “Düdüklü Tencere Orkestrası” isimli romanıyla Dilge Güney değer görüldü.

Dilge Güney

Dilge Güney, 1980’de Balıkesir’de doğdu. 2003’te Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2008’de anne olmasıyla birlikte çocuklar için yazma hayalleri kurmaya başladı. 2014’te Nevzat Süer Sezgin’in düzenlediği çocuk edebiyatı atölyesine katıldı. 2018’de başladığı Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Önlisans Programı’nı 2020’de tamamladı. 

İzmir’de yaşıyor. Aktif olarak avukatlık yapıyor. Araştırma yapmayı seviyor. Çocuk ve ilkgençlik edebiyatının yanısıra çocuk haklarına, bilim kurguya, dünya mitolojilerine, farklı kültürlere ve deneysel edebiyata ilgi duyuyor. Kitapları çeşitli eğitim kurumlarının okuma listelerinde yer alıyor. Kitaplarıyla ilgili olarak okul, müze, kütüphane vb. etkinlikler ile (çocuklar ve ebeveynler için) çocukların okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik söyleşiler düzenliyor. Sosyal sorumluluk projelerine ve çocuk odaklı organizasyonlara katılıyor.