16 Kasım Salı günü saat 20:30’da Zoom linki üzerinden veya 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nin Facebook sayfasından kurgu yönetmenliğini Aksel Bonfil’in yaptığı belgesel film izlenebilecek.

135 dakikalık belgesel filmde Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapılan çekimler ve röportajlar ile yakın geçmişimize ait görüntüleri yer alıyor.

Hrant Dink Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği desteğiyle gerçekleştirilen “Yahudi Geçmişimizin Bize Öğrettikleri Projesi” kapsamında 70 kişi ile yapılan röportajlardan oluşan sözlü tarih çalışması ile Türkiye’de Yahudi Yaşamının kalmadığı bölgelerden yola çıkılarak bir belgesel film, bir kitap ve bir sergi hazırlandı. Koordinatörlüğünü Nisya İşman Allovi’nin yürüttüğü proje sürecinde Alberto Modiano tarafından kayda alınan görüntülerin kullanıldığı ve sokak çekimleri ile renklendirilen belgesel filmin kurgu yönetmenliğini Aksel Bonfil yaptı. Serginin küratörü ve kitabın metin yazarı ise projenin tarih koordinatörlüğünü de üstlenen Aymy Emel Benbasat oldu.

“Yahudilerin Ayak İzleri” adlı belgesel film için Zoom Linki:
https://us06web.zoom.us/j/86536327463