Orhan Pamuk hakkında “Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret” gerekçesiyle tekrar soruşturma başlatıldı.

BirGün’de yer alan 8 Kasım 2021 tarihli habere göre, Orhan Pamuk hakkında “Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret” gerekçesiyle takipsizlik kararı verilen dosyada yeni bir gelişme yaşandı. Hakimlik, kitapta hakaret unsurları bulunduğunu belirtti. Savcılık, Orhan Pamuk hakkında tekrar soruşturma başlattı.

Ne olmuştu?

İzmir Barosuna kayıtlı olan bir avukat, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak Orhan Pamuk hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde, Orhan Pamuk’un “Veba Geceleri” isimli kitabında tüm dünyanın saygı beslediği tarihi bir şahsiyete hakarette bulunarak halkı kin ve düşmanlığa sürüklediği anlatıldı. Şikayet dilekçesinin devamında kitapta “Kolağası Kamil” isimli karakterle Atatürk’ten bahsedildiği ve kitap içerisinde de “En sonunda Cumhurbaşkanı olmuş” ifadeleriyle bunun desteklendiği öne sürüldü.

Söz konusu suç duyurusunda, Veba Geceleri’nde Atatürk’e hakaret dışında, Türk Bayrağı için de “Rum bir eczanenin amblemini taşıyan komik bir bayrak” ifadeleriyle dalga geçildiği iddia edilerek Orhan Pamuk’un “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını işlediği öne sürüldü.

Savcılık yaptığı soruşturma sonunda Veba Geceleri içerisinde Atatürk’e yönelik doğrudan bir hakaretin söz konusu olmadığını, Kolağası Kamil adlı karakterin halkı tarafından sevilen birisi olarak anlatıldığını belirterek dosya hakkında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararını vermişti ancak şikayetçi, savcılığın takipsizlik kararına itiraz etti.

Tekrar soruşturma başlatıldı

İtirazı inceleyen nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği dosya üzerinde yaptığı incelemede kitap içerisinde bulunan bazı kısımlarda Atatürk’e ve Türk bayrağına yönelik hakaret içeriği taşıyabilecek ibarelerin yer aldığını, dosya kapsamında Orhan Pamuk’un bu haliyle yargılanması gerektiğini ifade etti. Toplanan delilleri göz önünde bulunduran hakimlik, söz konusu delillerin savcılık tarafından tekrar incelenerek iddianame düzenlemesi gerektiğini ifade ederek şikayetçinin itirazını kabul etti.

“Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır”

Yaşanan gelişmeler üzerine Yapı Kredi Yayınları’nın “Kamuoyuna Duyuru” başlığıyla yayımladığı açıklama ise şöyle:

Orhan Pamuk’un yayınevimiz tarafından yayımlanan Veba Geceleri romanında “Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret ettiği” gerekçesiyle yeniden soruşturma açılması kararını kaygı ve üzüntüyle karşıladık.

Ülkemize Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran ve yayıncısı olmaktan gurur duyduğumuz Orhan Pamuk’un Veba Geceleri isimli romanı, Mart 2021’de yayımlanmış ve okurlardan büyük ilgi görmüştür. Romanın yayımı ile birlikte, romanda Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığına dair iddialar gündeme gelmiş ve Orhan Pamuk aşağıda yer alan açıklamayla iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etmiştir:

“Üzerinde beş yıldır çalıştığım Veba Geceleri‘nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır.”

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık olarak, her zaman olduğu gibi, sanatın, sanatçının ve yaratıcılığın yanında olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine arz ederiz.