Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Semih Erelvanlı

Bu soruyu yaklaşık iki sene önce Ankara’dan İstanbul’a taşınırken bir başka bağlamda sormuştum kendime: “Hayatımın geri kalanında yeniden okumak istediğim kitaplar hangileri?” Bu soruya verdiğim yanıtın içindeki kitapları indirip kitaplığımdan (diğerlerini ne olur ne olmaz diyerek güvendiğim bir arkadaşıma bıraktım), yanımda getirdim İstanbul’a. Bu listeyi on ile sınırlandırmak gerekirse:

1) Denemeler – Montaigne

2) Yeraltından Notlar – Dostoyevski

3) Yaz Ortasında Ölüm – Yukio Mishima

4) Sevda Sözleri – Cemal Süreya

5) Dava – Kafka

6) Jurnal – Cemil Meriç

7) Devlet – Platon

8) Alemdağ’da Var Bir Yılan – Sait Faik

9) Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi – Peter Handke

10) Odysseia – Homeros