Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Günay Çetao Kızılırmak

Zamanında kimsenin bu anketi cevapla(ya)maması şiir gibi bir durum, onlara katılıp tarihe gömülmek isterdim aslında, lakin bir defa “gelmiş bulundum”. Listem tabii ki içime sinmedi çünkü içinde Sait Faik’in Alemdağ’da Var Bir Yılan’ı ve daha birçok kitap yok (bu küçük hile için özür.) Sevgi, selam herkese.

1. Homeros – İlyada

2. Aleksandr Puşkin – Yevgeni Onegin

3. Ahmet Hamdi Tanpınar – Huzur

4. Fyodor Dostoyevski – Karamazof Kardeşler

5. Turgut Uyar – Büyük Saat

6. J.D. Salinger – Dokuz Öykü (YKY, Çev. Coşkun Yerli)

7. Virginia Woolf – Mrs. Dalloway

8. Monika Maron – Animal Triste (Alef Yay., Çev. Mustafa Tüzel)

9. Iris Murdoch – Deniz Deniz (Ayrıntı Yay., Çev. Nuray Önoğlu)

10. Kjersti Skomsvold – Hızlandıkça Azalıyorum (Jaguar Yay., Çev. Deniz Canefe)