Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Ergun Tavlan

On kitabı belirlersiniz, bir şekilde, ama sıkıntı şurada: çok sayıda kitabın da boynunu bükük bırakırsınız. Ben de doksan kadar kitabı listeledim, sonra kura çektim. Şunlar çıktı:

1. Ecinniler, Dostoyevski

2. Çan, Iris Murdoch

3. Kodes Kuşu, Kurt Vonnegut

4. Ablamın Mutluluk Fotoğrafı, Richard Yates

5. Üvey Kardeş, Lars Saabye Christensen

6. Büyük Saat, Turgut Uyar

7. Ait’siz Kimlik Kitabı, Mustafa Irgat

8. Türkiye Kadar Bir Çiçek, Ergin Günçe

9. Thing of Beauty, Jackson Mac Low

10. The Collected Poems of Ted Berrigan, T.B.