Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Senem Dere

Parşömen’in ilgiyle takip ettiğim bölümlerinden biri kitap soruşturması. Başkalarının on kitabını okurken kendimi zihnimde bir liste yapmaya çalışırken buluyordum. Bu hem çok zor hem de keyifli bir oyun gibi. Elbette liste sürekli değişecek, yine de biliyorum ki bazı kitaplar listeden hiç çıkmayacaklar. Fark ettim ki öykü kitapları bende daha çok yer etmiş. (Belki parşömen bir ilk 10 ya da 20 öykü listesi de tutar, bu listeyi düşünmek de ayrı güzel.) Bu kitaplar, her okuduğumda bende yazma isteği uyandıran, beni şaşırtmaya devam eden kitaplar. Zaman zaman beni götürdükleri yerleri, duyguları, kokuları özlüyorum. Sanırım ilk aklıma gelmeleri bu yüzden.

1- İskenderiye Dörtlüsü / Lawrence Durrell

2- Tristram Shandy / Laurence Sterne

3- Güvercinler Gittiğinde / Merce Rodoreda

4- Göçmüş Kediler Bahçesi / Bilge Karasu

5- Bruno Schulz / Tarçın Dükkanları

6- İshak / Onat Kutlar

7- Ayak İzlerinde Adımlar / Cortazar

8- 12 Gezici Öykü / Marquez

9- Gözün Kahverengi Suyu / Memet Baydur

10- Ben ve Öteki / Tahsin Yücel