Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B’nin 33. sayısı (Temmuz-Ağustos 2021) yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Etrafı suyla çevrili, hep merak uyandıran, keşfedilmeyi bekleyen ama aynı zamanda tekinsizlik duygusunu da yansıtabilen bu kara parçaları, polisiye yazarlarının hep ilgisini çekti.

221B editörlerinden Fulya Turhan, polisiyede ada kavramının ne anlam ifade ettiğini, ilk eserlerden günümüze adalarda geçen hikayelerin temellerini, ayrıştıkları noktaları ve günümüzdeki ilgiyi tüm detaylarıyla yazdı.

Ayrıca adada geçen polisiye romanlar ve dizilerle ilgili iki farklı seçkiyi de sizler için hazırladık.

Armağan Tunaboylu ise, Öz Erenköy Kitap Kulübü köşesinde, Martin Cruz Smith ve Havana Körfezi romanını gündeme alarak kapak dosyamıza dahil oldu.

***

Üstadımız Erol Üyepazarcı, en çok okunan yerli polisiye yazarımız Ahmet Ümit’in son romanı Kayıp Tanrılar Ülkesi’ni inceledi.

Adli tıp uzmanımız Prof. Dr. Halis Dokgöz’den yine ilgiyle okunacak ve doğru soruları sormamızı sağlayacak bir yazı: “Başka bir adli ekoloji mümkün mü?”

Çizgi roman incelemeleri merakla okunan Batuhan Cantürk’ün gündeminde faşizme karşı savaşan bir anarşisti anlatan ve kültleşmiş bir çizgi roman var: V for Vendetta.

Bu sayıda, Tuna Kiremitçi, özel röportaj konuğumuz. Kiremitçi ile ilk polisiye romanı Mezun Cinayetleri’ni ve polisiye sevgisini konuştuk.

Onur Bayrakçeken, “Dedektifler Ne Dinler?” köşesinde Len Deighton’un plak koleksiyoneri de olan efsanevi isimsiz casusunu inceledi.

Alper Kaya, yerli polisiyeler hakkındaki köşesi Yurttan Sesler Korosu’nda Ahmet Timur Han imzalı Camide Cinayet romanını gündeme getirdi.

Ekran Dedektifi köşesinde Ezgi Özcan, Sevil Atasoy’un da dahil olduğu People Dergisi Araştırıyor adlı gerçek suç hikayelerini anlatan diziyi tanıttı.

Her sayımızda gerçek suçları ve katilleri inceleyen Ercan Akbay’ın gündeminde ilginç bir konu var: Katillerin cinayetlerin ardından yaşadıkları…

Mustafa Kömüş, Aklından Bir Sayı Tut romanıyla ülkemizde de geniş bir okur kitlesi olan John Verdon imzalı Dave Gurney serisinin kitaplarını inceledi.

Çağatay Yaşmut, dünya polisiyesinin önemli isimlerinden Michael Connelly’nin gazetecilik kökenli dedektifi Renne Ballard maceralarını yazdı. Çaylak Kitap Dedektifleri ise Connelly’nin meşhur dedektifi Harry Bosh ile Renne Ballard’ı birleştiren Gece Vardiyası romanını konuştu.

Bu sayıda nefis iki öykü var. İlki Ercan Akbay imzalı Uykuluk Canavarı. Diğeri ise Gülce Başer’in tefrika öyküsü Galata Soygunu’nun yeni bölümü.

221B editörleri, yeni polisiye roman ve dizileri sizler için inceledi.

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B, yeni sayısıyla tüm Türkiye’de raflarda!