Yeni e’nin 58. sayısında (Ağustos 2021) dosya konusu: “İşçi Sınıfının Sporu Fethi: İşçi Olimpiyatları”

Tanıtım bülteninden:

Tokyo 2020 Olimpiyatları’na halkın yüzde 80’inin muhalefet etmekle birlikte gittikçe daha çok sorgulanır hale geldi. Olimpiyat karşıtlığı marjinal bir fikir olmaktan çıkıp dünyanın en büyük ana akım gazetelerinin gündemine giriyor. Tüm uğrak yerlerinde ev sahibi kentlerin emekçilerine zarar vermeyi başaran ekonomi-politiği tartışılıyor. Dergimiz Yeni e Ağustos 2021 tarihli 58. sayısında, Mithat Fabian Sözmen’in açılıştaki yazısıyla geçmişle şimdiki zaman arasında süregelen tartışmalara ışık tutarak bir döneme damgasını vuran işçi olimpiyatlarını tartışıyor.

Tokyo 2020 Olimpiyatları Covit 19 nedeniyle bir yıl ertelenmek zorunda kalmıştı, şimdi ise aynı nedenden dolayı müsabakalara seyirci alınmıyor. Edebiyat eleştirmeni ve aynı zamanda hekim olan Ayşegül Tözeren, küresel pandemiyi Edgar Morin’den esinlenerek yorumlamaya çalışarak konuyla ilgili yeni kitaplar öneriyor.

Kıbrıs’ta neler oluyor? Bu soru kuşkusuz bir zaman daha sorulacak ve yanıtsız kaldığı yerde yeniden tartışılacak Kapalı Maraş. Kıbrıslı yazar ve gazeteci Cenk Mutluyakalı ülkesinin gündemini, yaşadıklarını ve geleceğe dair düşüncelerini dergimiz için yazdı.

Kürt soprano Pevin Chakar dergimizin yazarlarından Ayşen Güven’in sorularına verdiği yanıtlarla sanatın ırkçılıkla mücadelesine değindi. Nazlı Toprak dergimizin çizerlerinden Atilla Atala’nın Bodrum’da Dibeklihan’da açtığı “Caz Performans” başlıklı sergisine dair gerçekleştirdiği söyleşi sayfalarımızda yer alıyor.

İlyas Tunç tek sayfalık yazılarıyla şiddetin katlandığı hayatlara ışık tutmaya devam ediyor. Bu sayımızda Sevda Karaca, Arturo Giovannitti’nin “Birlik Üzerine Söylev” şiirinden yola çıkarak işçi sınıfının tarihteki deneyimlerini şimdiye taşımaya çalıştı.

C. Hakkı Zariç yakın zaman önce yeni kitabı yayımlanan Türkan İldeniz’in şiir serüvenine ışık tutmaya çalışırken, Mehmet Kaya resimlerinden yola çıkarak Cengiz Savaş üzerine bir yazı kaleme aldı. Kadir Yüksel, Dursun Akçam’a dair geniş bir inceleme yazısını sayfalarımıza taşıdı. Zekeriya Şimşek “Masailer’de Gündelik Yaşam ve Aile” üzerine, Deniz Efla yakın zaman önce yayımlanan Ali Eşref Dervişyan’ın 18. Hücre romanına dair yazdı. Ömer Demircan bu sayımızda da Türkçenin sorunlarını irdelemeye devam ediyor.

Ahmet Erhan’ın 2001 yılında Ağır Ol Bay Düzyazı dergisinde yayımlanan ve kitaplarına girmeyen bir şiiri bu sayımızın sürprizleri arasında. Bir diğer sürpriz ise gazeteci Mustafa Kuleli’nin Bertolt Brecht’ten yaptğı bir şiir çevirisi. Ayrıca Tuğrul Keskin, İrfan Temel, Mustafa Seyfi, Nazan Şahin, Nusret Gürgöz, Özge Sönmez, Uğur Akkaş, Önder Karataş ve Yusuf Yağdıran bu sayımızdaki şairler arasında yer alıyor.

Athina Papanikolaou (Alya Zampounidou’nun Yunanca aslında çevirisiyle), Sinem Hızarcı, Kasvet Ulu, Fatma Işık Tuğcu, Demet Eker, Barış Akkurt öyküleriyle dergimizde yer alıyor.

Kapak resmi ressam Habip Aydoğdu’nun Cambaz’ı, Gökçe Naz Köse ise bu sayımızın çizeri olarak sayfalarımız arasında. Dergimiz Yeni e, kitabevleri ve internet satış sitelerinde.