Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Temmuz 2021 tarihli 57. sayısı yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Dergi yeni sayıda her dönem farklı toplumsal kesimler içinde varlık bulabilen komplo teorilerinin nasıl üretildiğini geniş bir zeminde inceliyor. Yeni e bu ayki dosyasında özellikle aşı karşıtlığı, dijital güvenlik, iklim krizi ve bilim tarihinde sıkça karşılaştığımız komplo teorileri gündelik yaşamın içinde yeniden üretilmeye devam ediyor. Komplo ve ‘gerçeklik’ ikiliğine saplanmış dar tartışmalardan uzak bir şekilde komploların üretilmesinde burjuva gerici fikri akımların rolünü tarihsel bir zeminde tartışmayı amaçlayan dosyanın yazarları Aydın Çubukçu, Önder Algedik, İsmail Gökhan Bayram, Kaan Biçici, Olcay Geridönmez ve İlhan Uzgel.

Dosyanın yanı sıra Yeni e’nin Temmuz 2021 sayısı Özge Sönmez’in Metin Altıok’tan, Ayşegül Tözeren’in de Asım Bezirci’den yola çıkarak yazdıkları 2 Temmuz Katliamı’na ilişkin değerlenedirmelerle açılıyor. Geçen zamanın bıraktığı tortu yangının sürmekte olduğunu anlatıyor bize. Sivas Katliamı’nada yitirdiklerimizin bize bıraktıkları gelecek zamanda da sorularımıza yanıt olacak kuşkusuz. Sibel Özbudun ve Temel Demirer yaşadığımızın zamanın güncel sorunlarına uzun uzun değindikleri yazıda bize birçok soru sorma olanağı tanıyor. Orhan Tüleylioğlu bir karikatürden yola çıkarak yazdığı yazıda Hicabi Demirci’nin çizgileriyle günümüzü anlamaya çalışıyor. Beste İrem Köse AIDS üzerine yazdıklarıyla sızılı bir boşluğa ışık tutarken Ömer Demircan Türkçenin sorunlarını tartışmaya devam ediyor. İlyas Tunç kısa yazılarından birinde daha büyük ve bitimsiz bir acının sayfasını aralıyor okurlarımıza.

Nikos Tsiforos (Alya Zampounidou çevirisiyle), Hıdır Murat Doğan, Emir Alışık, Özge Doğar ve Olcay Aykuş öyküleriyle dergimizin yeni sayısında.

Muazaffer Kale, Fatma N., İbrahim Halil Akdağ, İhsan Baran, Mehmet Ali Işık, İsmail Güney, Bahtiyar Kaymak, Hatice Hamarat, Aydanur Saraç ve Efe Duyan şiirleriyle, Gökçe Naz Köse, Esin Erdem, Esra Enis, Burhan Kum ve Hıdır Murat Doğan da çizimleriyle dergimizin 57. sayısında yer alanlar arasında.