Öyküleri, yazıları, söyleşileriyle bilinen Furkan Pişgin’in ilk öykü kitabı “Babam Bir Ormanmış” yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden:

“Dünya, gitgide uzaklaştığım ve gereksiz görünen eski, işe yaramaz bir eşya gibiydi âdeta. Bir sandalye, tozlanmış ve üflesen o toza bulanacağın bir sandalye, evet tam olarak bu!”

“İnsan ne zaman evindedir? Kendini şöyle bir toparlıyor, etrafına bakıyor, kucağındaki kekiği okşuyor. Yüreği nerede genişliyorsa, o zaman evindedir.”

Furkan Pişgin; bireyin ait olma ve tutunma ihtiyacını, dönmek üzerine kurduğu öykü evreninde bir kez daha sorguluyor. Bazen bir ailede kaçıp gitmeye dair bir hastalık, bazen ülkesinden ayrılmış bir sürgünün hasreti, bazense hayatından sonsuza dek çıkan sevgilisini; dönmesini bekleyen bir bellek üzerinden anlatıyor. Kimi zaman baba, kimi zaman bir sevgili, kimi zaman vatan, kimi zaman ihanet – aşk ikileminde gezinen bir dost. Herkes başladığı yere mi döner, yoksa zaten hiç gitmemiş midir? Hayatın tam da en ucundayken, yüreğin nereden genişlediğine ve nerede tutunabileceğine dair bir arayış. Babam Bir Ormanmış, öykü dünyamızda uzun bir yolculuğun ilk adımları; ayağını yere sağlam basan ve okurunu sarmalayan bir kitap.

Furkan Pişgin

Furkan Pişgin 1996 yılında İzmir’de doğdu. Öyküleri ve denemeleri başta Öykü Gazetesi, Kitapçı Dergisi, Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi, Sancı Kültür Sanat Dergisi, Post Öykü Dergisi ve Türk Dili Dergisi olmak üzere birçok dergide; Kısık Sesle Konuşulacak Şeyler adlı öyküsü PEN işbirliğiyle ilkyaz.world sitesinde yayımlandı. Çeşitli derlemelere öyküleri ve makaleleriyle katkıda bulundu.