Post Öykü dergisinin 40. sayısı (Mayıs-Haziran 2021) “Kurmacanın Sınırları” dosyasıyla çıktı.

Tanıtım Bülteninden:

İlk sayısını “Postumuzu Serdik…” sloganıyla çıkaran Post Öykü 40. sayısı ile okurlara merhaba diyor. Aykut Ertuğrul, Sebahat Meraki, Kadir Daniş ve Ali Yağan Mayıs-Haziran sayısında okuyucuyla buluşan ilk öykücüler. 40. sayıya özel hazırlanan “Kurmacanın Sınırları” dosyasının editörlüğünü Cemal Şakar üstleniyor. Ömer Lekesiz, Hilmi Uçan, Sedat Demir ve Bilgin Güngör yazılarıyla dosyayı zenginleştiriyorlar, okuru düşünce serüvenine davet ediyorlar.

“Hikâyesi” bölümünde U. Kubilay Dündar yayın hayatına geçtiğimiz aylarda başlayan Loras Kitap’ı anlatıyor. Emin Gürdamur “Osmanlı Cadıları”nı geniş yelpazede değerlendiriyor. “Dipnotlar/Moğolluklar” bölümü bu sayıda da okurla buluşuyor. Feyza Kartopu, İsmail Isparta, Süleyman Arif Yıldız ve Okan Erdağı bu sayının diğer öykü yazarları olarak yeni sayıda yer alıyorlar.

Dergide yeni bir bölüm daha: “1’e 10”. “Geçmiş röportajlar, söylenmiş sözler arasında işte bu dikkatle dolaşırken hâlâ nefes alan soruları sizler için ayırdık” cümlesiyle söze başlayan dergi ekibi on yazara “Hikâye sizce başka hangi sanat türüne yakındır?” sorusunu soruyor. Haldun Taner, Abdullah Harmancı, Elif Hümeyra Aydın, Ethem Baran, Fatih Baha Aydın, İlay Bilgili, Mahmut Sami Yıldız, Murat Çelik, Nurcan Toprak, Yıldız Ramazanoğlu bu bölüm için dergiye misafir oluyorlar.

“Bir Şey Hakkında Üç Şey” bölümünde Mustafa Aplay Andrew Wyeth’in Christina’nın Dünyası resminin derinliklerine iniyor. Ressam, büyülü gerçekçilik ve sinemayı bir araya getirerek resme keyifli bir bakış açısı sunuyor. “İmgeler Sûretler”de Necip Tosun, “Kırkıncı Oda”daki yazısıyla Güven Adıgüzel dergiye katkıda bulunuyor.

Ve “Post Kitap”. “Çevirmen Diyor ki”ye bu sayı Fulya Özlem misafir oluyor ve tecrübelerinden bahsediyor. Gülşen Funda, Emin Gürdamur ile söyleşi yapıyor ve Mustafa Aplay’la birlikte M. Fatih Kutlubay’ın Ben Denizlerden Hangisiyim? kitabını “Çapraz Okumalar” bölümünde mercek altına alıyorlar. Ali Yağan, Betül Sezgin, Murat k. Murat, Onurhan Ersoy “Post Kitap”ta değerlendirme yazılarıyla yer alıyorlar. “Dükkân” ise yeni çıkan diğer öykü kitapları okuyucu ile buluşturuluyor.

İÇİNDEKİLER

Binbir Cevapsız Çağrı ■ Aykut Ertuğrul

Paradoks ■ Sebahat Meraki

O Eski Asil Masal ■ Kadir Daniş

Diş Ağrısı Reloaded ■ Ali Yağan

Dosya: Kurmacanın Sınırları Dosya Editörü: Cemal Şakar

Aşk Ağlatır Dert Söyletir ■ Ömer Lekesiz

Romanın Serüveni / Romanın Dili ■ Hilmi Uçan

Gerçekliğin İcadı ■ Sedat Demir

Modernist Türk Roman ve Hikâyesinin Yapısı yahut İç Dünya Anlatılarının Mekanizmasına Bakış ■ Bilgin Güngör

Hikâyesi Loras Kitap ■ U. Kubilay Dündar

Osmanlı Cadıları ■ Emin Gürdamur

Dipnotlar / Moğolluklar ■ Aykut Ertuğrul

Lorin ■ Feyza Kartopu

Bir Define Hikâyesi ya da Deli İbrahim’in Nasıl Delirdiğidir ■ İsmail Isparta

Tuzcu ■ Süleyman Arif Yıldız

Cihan Seyyahı Fazlullah Efendi’nin Gördüğüdür ■ Okan Erdağı

1’e 10 ■ Haldun Taner, Abdullah Harmancı, Elif Hümeyra Aydın, Ethem Baran, Fatih Baha Aydın, İlay Bilgili, Mahmut Sami Yıldız, Murat Çelik, Nurcan Toprak, Yıldız Ramazanoğlu

Bir Şey Hakkında Üç Şey Christina’nın Dünyası ■ Mustafa Aplay

İmgeler Sûretler ■ Necip Tosun

Kırkıncı Oda ■ Güven Adıgüzel

Post Kitap

Çevirmen Diyor ki ■ Fulya Özlem

Emin Gürdamur ile Söyleşi ■ Gülşen Funda

Çapraz Okumalar Ben Denizlerden Hangisiyim?

Dilin Dizginlenemeyen Coşkusu ■ Mustafa Aplay

Anlatılır ■ Betül Sezgin

Eşit Mesafeli Köpek Düşleri ■ Onurhan Ersoy

Neden Olmasın? ■ Betül Sezgin

Ateş Dansında Yanan Kadınlar ■ Ali Yağan

Başlangıçlar ve İlkler Üzerine ■ Murat k. Murat