LACİVERT Öykü ve Şiir Dergisi 98. sayısı (Mart-Nisan 2021) ile yine dopdolu, gündeme dair yeni dosya konusu, söyleşi, öykü, şiirleriyle okurlarıyla buluştu.

Tanıtım bülteninden:

Edebiyatın, edebiyatçının etik ile ilişkisini, sınırlarının ne olduğunu tartışmaya açan derginin dosya konusu “Edebiyat ve Etik”.

Kadim zamanlardan başlayarak etik sorunsalını edebiyatla buluşturup dergi için kaleme alan dosya yazarları Harun TEPE, L. Gülden TRESKE, Ahmet DEMİR, Mehmet Akif TUTUMLU, Emre BOZKUŞ, İsmet EMRE, Bayram SARI.

Tümay ÇOBANOĞLU ve Yonca YAŞAR tarafından şair, felsefeci, yazar A. GALİP ile gerçekleştirilen söyleşi ise şiir, felsefe ve edebiyat severler için kaçırılmayacak eşsiz bir okuma ziyafeti sunuyor.

“47’liler’den Bugüne Değişen Bir Şey Var Mı?” başlığındaki inceleme yazısı Evşen ÇERKEŞLİ imzasını taşıyor.

Şeref BİRSEL’in “2020 Şiir Ortamına Dair Notlar ve Tekrarlar” başlıklı yazısı ve Serkan YILMAZKURT’un “Ülkemde Şiir” başlıklı denemesi ise tam da genç şairler, çıkış yolunu şiirde arayanlar, ülkemizde şiirin son dönemdeki seyrini merak edenler için.

“Şimdi Sen Söyle İstanbul” başlıklı deneme yazısını Enise ŞENOL, derginin kültür sanat bölümü için “Beden-Mekân İmgesi ve Algılanan Standartların Ötesi: Makas Eller (Edward Scissorhands)” yazısını ise Emine KÖSEOĞLU kaleme aldı.

Derginin ”Eskilerden” bölümü için, Vecihi TİMİROĞLU’nun 1977 yılında Türk Dili Dergisi’nde yayınlanan ”Şapkam Dolu Çiçekle” adlı yazıyı günümüze taşıyan isim ise Mizyal ÇAKMAK.

“Aklın Öncesinin Kahramanı: Osman ve Birkaç Soru” isimli tanıtı yazısıyla Zeynep TANDOĞAN dergi sayfalarında.

Öyküleriyle İpek Demirer, Hürer Ebeoğlu, Yüksel Kesim, Hüseyin Opruklu, Mehmet Galip Aksoy, Deniz E. Avcı derginin sayfalarında yer alıyor.

Dergide şiirleriyle yer alan isimler ise şöyle: A. Galip, İbrahim Tığ, Öner Fikri, Mem Tenetî, Gönül Tokayeva, A. Çadırcı, Zeynep Şölen Yıldız, Gönül Çakı Akveç, Beyhan Dağcı, Osman Damla, Atila Er, Nurgül Özlü, Hasan Ildız.