Daisy Woodward’un AnOther adlı sitede yayımlanan yazısından Onur Çalı tarafından çevrilmiştir.​

7

Salinger, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusunda görev yaptı ve Normandiya çıkarmasına katıldı. O gün Utah sahiline indiğinde Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın altı bölümünün yanında olduğu iddia edilir.

2

Salinger hayatı boyunca, Zen Budizmi, Hinduizm, Hristiyan Bilim ve Scientology dahil olmak üzere birçok dine ve mezhebe merak duyup araştırmıştır.

3

Okulda hevesli bir aktördü, yazmaktan ziyade oyunculuğa ilgisi vardı. Okul yıllığında yazdıklarını oynadığı karakterin isimleriyle imzalamıştır.

4

Çavdar Tarlasında Çocuklar geçtiğimiz 50 yılın en sık yasaklanan kitaplarından biridir. Nedeni de Holden Caulfield’ın sürekli küfür etmesi ve seks hakkında dobra dobra konuşmasıdır.

5

Birçok kişi, John Lennon’ı öldüren Mark David Chapman’ın Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı saplantı haline getirdiğinden haberdardır. Chapman bir keresinde, “John Lennon’ı öldürmemin nedeni Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın okunmasına katkıda bulunmaktı” demiştir. Ve fakat, polisin, 1981 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan’ı öldüren John Hinckley Jr’ın evinde de aynı romanı bulduğunu biliyor muydunuz? Yine 1989’da, Rebecca Scaeffer adlı oyuncuyu öldüren Robert John Bardo yakalandığında, üstünden Çavdar Tarlasında Çocuklar çıkmıştır.

6

Silahlara Veda’yı kötüleyen Holden Caulfield’in aksine Salinger, gerçekte Hemingway’le yazışmış ve bu iki yazar birbirlerine saygı duymuşlardır.

MV5BMTY5ODAzMTcwOF5BMl5BanBnXkFtZTcwMzYxNDYyNA@@._V1_SY1000_CR0,0,673,1000_AL_

Caulfield filmlerden nefret ettiğini söyler ancak Salinger film izlemeyi çok severdi. 39 Basamak, The Thin Man, Kaybolan Kadın, Lost Horizon ve Pembe Panter en sevdiği filmlerdendir. Salinger’ın diğer hobileri arasında Jose Carreras, Placido Domingo ve Luciano Pavarotti’den oluşan Three Tenors grubunu dinlemek (favorisi Jose Carreras’dır), tenis maçları izlemek (John McEnroe ve Tim Henman’a hayrandı) ve Burger King hamburgeri yemek de vardı. Burger King’in diğer hamburger zincirlerinden daha iyi olduğunu söylerdi.

Adsız

Franny ve Zooey, The New Yorker dergisinde ayrı ayrı yayımlanmıştır; “Franny” Ocak 1955’te ve “Zooey” Mayıs 1957’de. Salinger bu iki uzun öyküyü “Franny ve Zooey” adıyla, 1961 Temmuz’unda tek kitap olarak yayımlatmıştır ve kitabı New Yorker editörü William Shawn’a ithaf etmiştir.

8

Salinger bir münzevi olarak bilinmesine rağmen, insanların sandığından daha sosyaldi; İngiliz oyuncu Vivien Leigh ile sık görülürdü. Bir Vogue modeliyle içki içerken çekilmiş fotoğrafları da vardır.

9

Kızı Margaret A. Salinger, anılarında şöyle yazar: “Babamı hayatım boyunca bir kez ağlarken gördüm, televizyonda Başkan John F. Kennedy’nin cenaze törenini izlerken.”