Her yıl 15 Kasım’da tutuklu yazarlara dikkat çekmek için Tutuklu Yazarlar Günü etkinliği düzenleyen PEN, bu yılki kampanyasını Türkiye’den Aslı Erdoğan, Mısır’dan Ahmed Naji, Honduras’tan Cesario Alejandro Félix Padilla Figueroa, İsrail’den Dareen Tatour ve Çin’den Gui Minhai için düzenliyormuş.

Bu minvalde, dünyaca ünlü yazarlar Margaret Atwood, Hanan Al Shaykh, Gioconda Belli, Jennifer Clement ve Salil Tripathi tutuklu bulunan beş yazarla dayanışmak amacıyla birer mektup kaleme almışlar.

Kanadalı şair, romancı ve aktivist Margaret Atwood’un Aslı Erdoğan’a (Aslı Erdoğan için) yazdığı mektubu çevirmeye çalıştım. Buyrunuz…

Onur Çalı

b2224-asliatwood2b252812529

Sevgili Asli Erdogan,

Bugün senin parmaklıklar ardındaki 91. günün. Hapishanenin kalın duvarlarının, gardiyanların, tel örgülerin, kilitlerin ardından olsa bile hâlâ sesini duyabildiğimizi söylemek için yazıyorum sana. Senin sözcüklerin özgürlük ve ifade özgürlüğü mücadelesini şekillendirmeye devam ediyor.

Tıpkı senin gibi, ben ve daha birçok başka yazar, edebiyatın adalet arayışına ilham verebileceğine, hoşgörüyü yeşertebileceğine, insanların empati ve anlayışlarını geliştirebileceğine inanıyoruz. Hapishanede olsan da yalnız değilsin: Özgürlüğün için mücadele eden dünyanın her yerinden PEN yazarlar topluluğu senin yanında. Senin için umutlarını korumaya devam ediyorlar ve sen özgür kalana dek çalışmaktan vazgeçmeyecekler.

İnanıyorum ki çok yakında serbest kalacaksın. Umuyorum ki kendini korkusuzca ve sansür olmadan konuşup yazabileceğin, düşünce farklılıklarından memnuniyet duyan bir Türkiye’de bulursun. Umuyorum ki ülke sınırları dışından birçok hayranı olan yetenekli düşünürleri, yazarları ve sanatçılarıyla gurur duyan bir Türkiye’de yaşarsın. Umuyorum ki demokrasisiyle gurur duyan bir Türkiye’de yaşarsın; senin gibi sesleriyle gurur duyan bir Türkiye’de.

Sana umutlarımızı, en içten dileklerimizi gönderiyoruz.

Margaret Atwood